England finish top of the medals board at 2011 Isle of Man Commonwealth Youth Games

image

The final day of competition at the 2011 Commonwealth Youth Games saw England overtake Australia on the overall Gold Medal table, finishing with 37 Gold medals across the seven sports to Australia’s 29.

Malaysia dominated the badminton tournament, held in the Isle of Man’s National Sports Centre, winning four of the five medals on offer.  Their mixed doubles team of Teo and Chow beating India’s Kidambi and Kukkapalli and they also won Gold (Lee and Chow) and Silver (Cheah and Yang) in the Women’s Doubles and Gold in the Mens Doubles (Heg and Teo).  In the Mens Individual event, Zulfadli Zulkiffli beat India’s Sameer Verma so the only Gold that Malaysia missed was in the women’s singles where Sonia Cheah was beaten in the final by India’s Pusarla Venkata Sindhu.

England were crowned Commonwealth Youth Games Rugby challenge following a hard fought match with South Africa. South Africa’s Tyler Fisher actually opened the scoring in the first minute but England fought back to lead 19-10 at half time.  South Africa again came back with a try after the break but with Jack Arnott completing a hat-trick England ran out deserved winners 41-20. Canada defeated the Isle of Man in the plate tournament.

In the Swimming the final day saw New Zealand adding to their Gold medal tally with wins in the Men’s 200 Butterfly (Alexander Hancock), the Mens 100m backstroke (Corey Main), the women’s 100m Butterfly (Sophia Batchelor) and the Mens 400m freestyle (Matthew Hutchins). Australia’s Ami Matsuo 50m Freestyle and 200m Freestyle) and Te Haumi Maxwell (Mens 50m Freestyle) both added to their earlier Gold medals with further success on the final day while South Africa’s Kelly Gunnell won the Gold medal in the Women’s 200m Breaststroke.

The rest of the Gold medals in the pool were won by British countries with wins for Scotland’s Craig Benson (Mens 50m Breaststroke), Ieuan Lloyd from Wales in the Men’s 200m Individual Medley and Sycerika McMahon from Northern Ireland in the Women’s 400m Individual Medley while there were also relay wins for Wales (Men’s 4x200 Freestyle) and England (Women’s 4 x 100m Medley).

On the track all eyes were on the Kenyan athletes and they didn’t disappoint; Timothy Kitum (1.49.32) out-sprinted his compatriot Leonard Kirwa Kosencha (1:50.62) on the final straight while Wiliam Malel Sitonik took the 3000m mens title.

England’s women dominated the final day’s track and field action with five gold medals, won by Louisa James (Women’s Hammer), Katie Snowdon (Women’s 800m), Emelia Gorecka (Women’s 3000m), Dina Asher-Smith (Women’s 200m) and their 4x100m relay team while there was also a Gold medal for Callum Brown in the Mens Hammer.

South Africa also enjoyed a successful last day’s athletics with three golds; Sithembiso Albert Janki (Mens Triple Jump), Morne Moolman (Men’s Javelin) and their 4x100m relay team while Australia, with Nat Apikotoa – Triple Jump Women and Tatum Shaw – 400m Hurdles and India with Navjeteed Singh (Mens Shot Put) and Durgesh Kumar (Mens 400m Hurdles) both won two Golds. Scotland Sprinter Tom Holligan from Edinburgh) won the Mens 200m title. The European Youth Olympic Festival champion finished in 21.52s with 100m Commonwealth Youth Games gold medallist Tahir Walsh (Antigua & Berbuda) in second and New Zealand’s Dalton Coppings finishing in the bronze medal position.

The Gymnasts performed under the watchful eye of three-time Gymnastics World Champion Beth Tweddle from England who was visiting the Isle of Man for the day. She witnessed a thrilling last day in the Ellan Vannin Gymnastics Centre (Mens) and Manx Gymnastic Centre of Excellence (Women’s).

There was double delight for Cyprus as Michael Krasias (Mens Still Rings and Mens Pommel Horse) won Gold in both events while there also wins for Australia’s Declan Stacey (Mens Floor) and Scotland’s Douglas Ross (Men’s Vault). England also won two gold medals on the final day through Dominick Cunningham (Men’s Horizontal Bar) and Jay Thompson (Mens Parallel Bars).

England were also very much to the fore in the Women’s Gymnastics event with three gold medals; Abi Caig added to here earlier success in the Women’s Floor while there were also wins for Charlie Fellows (Uneven Bars) and Rebecca Tunney (Women’s Vault). Australia’s Emma Nedov took the day’s final gold in the Woman’s Balance Beam.

Sunday also saw the conclusion of the Boxing event with England also dominating with wins in five out of the eight classes, although Australia also did well, winning the remaining three.

England’s boxing honours came in the Welterweight Class (Damon Jones), Lightweight (Henry Thomas), Bamtamweight (Qais Ashfaq), Flyweight (Samson Sykes) and Light Flyweight (Jack Bateson).

There was an England V Australia Clash in the Light Welterweight where England’s Darren Tetley faced Australia’s Daniel Lewis which was narrowly won 27-24 by the Australian while there was also Australian wins for Brandon Allan (Light Heavyweight) and Dylan Hardy (Middleweight).

Australia also enjoyed success in the final day’s cycling with Robert McCarthy taking the Mens title. England’s Hannah Barnes won her fourth Cycling gold medal of the Games in the Women’s criterium, finishing in the same time (37.26) as second placed Elinor Barker from Wales.

Latest News

Contact Us

If anyone wishes to contact the Organising Committee this can be done by mailing enquiries@cyg2011.com or by Contacting Us.

Partners

Learn more about the Isle of Man...
Visit Isle of Man

Follow IOMCYG2011 on Twitter

Follow IOMCYG2011 on Facebook

Subscribe to me on YouTube